Minu ettepanek on ...

Aluskaardi valik ja andmehaldus

Ma eeldan, et infrastrukuurimuutused praeguses projekti faasis on piisavalt kulukad, et selliste otsuste üle on vaja põhjalikult järgi mõelda, aga tahan siiski mainida isiklikku ebameeldivust. Nimelt on kahju, et taaskord otsustati kasutada Google Maps’i (GM) palju avatuma OpenStreetMap’i (OSM) asemel. OSM’ist võib mõelda kui Wikipeedia stiilis maailmakaardist – see tähendab, et igaüks saab lisada andmeid. OSM’i projekt on ilma seda haldava ja omavata firmata, seega OSM’i miljonid[1] kasutajad ei sõltu mitte kellestki ja saavad kindlad olla selle jätkuvas olemasolus. OSM’is on väga paljusid erinevat tüüpi andmeid[2].
Lisaks abstraktsetest ja kaudsetest vabadusega seotud eelistest tuleb pähe ka vähemalt üks praktiline OSM’i eelis GM’i ees. Ideaalis oleks tore kui andmete osas oleks vähem vaeva duplitseerimist. Kuhuviia ja selle kasutajad saaksid kasu suvalistest OSM’isse andmeid lisanud inimeste tööst ning OSM ja tolle kasutajad saaksid kasu Kuhuviia’sse kogutud andmetest. Mõlemas oleks rohkemad ja täpsemad andmed.
Juhul kui praeguse lahenduse puhul on vaja prügisorteerimisega seotud infot eraldi hoiustada ja hallata ülejäänud kaardist, on OSM’il veel vähemalt kaks eelist:
* Infrastruktuuri kulud oleks võib-olla väiksemad kuna andmeid pole vaja enam ise hoiustada ja kasutajatele serveerida.
* OSM’i jaoks olemasolevad tööriistad ja app’id ja lahendused oleksid kasutatavad ka Kuhuviia andmete jaoks. Konkreetne näide: kasutajad saavad lisada kaardilt puuduvaid huvipunkte (prügikonteinereid nt) mitmete erinevate tööriistade abil, mis erinevad omavahel funktsioonide poolest – mõni on orienteeritud kasutuskogemuse mugavusele kiirusele ja lihtsusele ning mõni teine on hea paljude andmete korraga muutmiseks või lisamiseks. Lisaks isikliku GPS’i andmete abil huvipunktide lisamine inimestel, kes ei ole äärmiselt osavad kaardilugemises.

PS: Pädev tagasiside on väga teretulnud, et oskaksin teinekord paremini kommenteerida või mitte kommenteerida.
PPS: Suur aitäh ühiskondlikult kasuliku ettevõtmise eest.

Lugupidamisega,
Ühiskonnavabadustest hooliv prügisorteerija

[1] Andmeid kasutajate ja vabatahtlike panustajate kohta saab siit: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Stats
[2] Soovi korral saab süsteemiga tutvuda siin (pigem andme- ja programmeerimissõpradele): https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Drecycling

4 votes
Vote
Sign in
(thinking…)
Sign in with: facebook google
Signed in as (Sign out)
You have left! (?) (thinking…)
Anonymous shared this idea  ·   ·  Flag idea as inappropriate…  ·  Admin →

3 comments

Sign in
(thinking…)
Sign in with: facebook google
Signed in as (Sign out)
Submitting...
 • Anonymous commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Mainiksin siinkohal täielikuma teemakäsitluse huvides kahte artiklit. Üks räägib sellest, kuidas Google Maps on ülitugevasse positsiooni jõudnud (ja kellelgi teisel järgi jõuda väga raske). Teine artikkel räägib OSM'i puudustest endise kontributeerija vaatepunktist.
  https://www.justinobeirne.com/google-maps-moat
  https://blog.emacsen.net/blog/2018/02/16/osm-is-in-trouble/

  (Olen selle "ettepaneku" autor muide)

 • Tõnu commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Tänud - võtame arutluse alla aasta teises pooles.
  Ma juhiks siiski tähelepanu, et "taaskord" on põhjusega - ajalooliselt on "gmap" meil seetõttu, et algselt 2010-11 otsisime ja täpsustasime andmeid satikaardi ja nende "tänavavaate" koostöös.

  Kasutajate jaoks kasutasime paralleelselt Maaameti avalikku ADS'i ning kombineerides seda Proj4js'ga et saada WGS84 koordinaate ja siis kuvada gmapsis või kui ADS vastet ei tulnud siis lasta lihtsalt kasutajal sisestada aadress ning lastes selle läbi ggeocoderi.

  See tagas parima tulemuse, sest aadress oli väga täpne ja kui inimene valesti kirjutas sai ta vähemalt googlist vähemalt enam-vähem tulemuse.
  Täna ilmselt on siis ka nominatim samal tasemel niiet uurime võimalusi vahetada aluskaarte ja aadressiotsijat.
  Tänud.

 • Anonymous commented  ·   ·  Flag as inappropriate

  Aa lisaks on võimalik muuta nii seda missugune kaart välja näeb kui ka seda mis andmeid kaardil kuvatakse kui ka path-finding moodulit.
  Ühe võimaliku vormiga on võimalik siin tutvuda: http://www.openstreetmap.org/

Feedback and Knowledge Base